Achievements

Palmarès

  • 1998 National 800m Grass Track Champion won at Richmond N. Yorks
  • 1999 WCRA Champion at 500m and Sprint
  • 1999 National 800m Grass Track Champion
  • 1999 National Championships 500m 3rd
  • 1999 National Championships Sprint 3rd
  • 2000 WCRA Champion 500m
  • 2000 National Champion 800m grass
  • 2000 BUSA Champs, 2nd in 500m, 2nd in sprint, 1st in Scratch
  • 2001 National Omnium League 1st
  • 2001 Espoirs European Championships in Bruno Czechoslovakia 8th in sprint, 8th in 500
  • 2001 National Champs Sprint 2nd
  • 2001 National Champs 500m 2nd
  • 2001 National Championships Scratch 2nd
  • 2001 National Championships Points 3rd
  • 2002 BUSA Champion 500m
  • 2002 BUSA Champion Sprint
  • 2002 500m National Champion
  • 2002 Sprint National Champion
  • 2003 World Cup Sydney 1st in Scratch Race
  • 2003 World Cup Sydney 2nd in Sprint
  • 2003 World Championships, Stuttgart 4th in Sprint
  • 2003 National Keirin Champion
  • 2003 National Sprint Champion
  • 2003 National 500m Champion
  • 2003 National Scratch Champion
  • 2004 World Cup Manchester 1st in Sprint
  • 2004 World Cup Manchester 3rd in 500m
  • 2004 World Championships Melbourne 4th in Sprint
  • 2004 National 500m Champion
  • 2004 National Sprint Champion
  • 2004-5 World Cup Los Angeles 1st in keirin
  • 2004-5 World Cup Manchester 2nd in Sprint
  • 2004-5 World Cup Manchester 2nd in 500m
  • 2005 Sprint World Champion, Los Angeles
  • 2005 National 800m Grass Track Champion
  • 2005 National sprint champion
  • 2005 National 500mTT champion
  • 2005-6 World Cup Moscow 2nd in Sprint
  • 2005-6 World Cup Manchester1st in Sprint
  • 2005-6 World Cup Manchester 3rd in Keirin
  • 2005-6 World Cup Manchester 3rd in 500mTT
  • 2006 World Championships Bordeaux 2nd in Sprint
  • 2006 Commonwealth Games sprint Champion, Melbourne
  • 2006 Commonwealth Games Melbourne 2nd in 500mTT
  • 2006 National Derny Champion
  • 2006 National Scratch Champion
  • 2006 National 500m TT Champion
  • 2006 National Sprint Champion
  • 2006 National Keirin Champion
  • 2006/7 World Cup Sydney 2nd in Sprint
  • 2006/7 World Cup Moscow 1st in Keirin
  • 2006/7 World Cup Manchester 1st in Sprint
  • 2006/7 World Cup Manchester 1st in 500m
  • 2006/7 World Cup Manchester 1st in Keirin
  • 2007 World Cup Series Leader in Sprint
  • 2007 Keirin World Champion, Palma
  • 2007 Sprint World Champion, Palma
  • 2007 Team Sprint World Champion, Palma
  • 2007/8 World Cup Manchester 1st Sprint
  • 2007/8 World Cup Manchester 1st 500mTT
  • 2007/8 World Cup Beijing 2nd Sprint
  • 2007/9 World Cup Copenhagen 2nd Sprint
  • 2007/8 World Cup Copenhagen 1st Team Sprint
  • 2008 Sprint World Champion, Manchester
  • 2008 Team Sprint World Champion, Manchester
  • 2008 2nd Keirin World Championship, Manchester
  • 2008 Olympic Champion Beijing
  • 2008/9 World Cup Manchester 1st Sprint
  • 2008/9 World Cup Manchester 1st 500mTT
  • 2008/9 World Cup Manchester 1st Keirin
  • 2008/9 World Cup Copenhagen 1st Sprint
  • 2009 Sprint World Champion, Pruszkow
  • 2009 2nd Team sprint World Championships, Pruszkow
  • 2009 3rd 500mTT World Championships, Pruszkow
  • 2009/10 World Cup Manchester 1st Sprint
  • 2010 2nd Keirin, World Championships, Copenhagen
  • 2010 Sprint World Champion, Copenhagen
  • 2011 2nd Team Sprint, World Championships, Apeldoorn
  • 2011 3rd Sprint, World Championships, Apeldoorn
  • 2012 1st Team Sprint, UCI Track World  Cup, London
  • 2012 1st Sprint, UCI World Championships, Melbourne
  • 2012 1st Keirin, London Olympic Games
  • 2012 2nd Sprint, London Olympic Games

Records

  • 2006 Commonwealth Record, Melbourne 200mTT 11.275
  • 2007 National Record, Manchester 500m TT 34.070
  • 2008 National Record, Manchester 200mTT 10.904
  • 2008 Olympic Record, Beijing 200mTT 10.963